*
“Plastic Bags of ice cream cubes Spartan Stores” (CC through 2.0) by  stevendepolo

How much does a bag of ice cost?

On average, a bag of ice cream will cost anywhere from as little as $1 for a 10-pound bag to as lot as $6 because that a 20-pound bag.

You are watching: How many pounds in a bag of ice

The cost of ice will rely on the lot in the bag and also the store marketing it.

With grocery stores, gas stations and even some rapid food chains offering bags the ice, refer to our table below to watch what the could expense you:

RetailerAverage Price
7-11$2.50 because that 10-pound bag
Arby"s$1 for 10-pound bag
Burger King$1 for 5-pound bag
Chick-fil-A$1.50 for 5-pound bag
Costco$1.79 because that 20-pound bag
Kroger$2.29 because that 10-pound bag
Kwik Trip$2.29 for 10-pound bag
McDonald’s$1.49 because that 8-pound bag
Sam"s Club$2.25 because that 20-pound bag
ShopRite$1.99 for 7-pound bag
Sonic$2 because that 10-pound bag
Steak ‘n Shake$1 for 6-pound bag
Target$1.37 for 5-pound bag
Walmart$1.50 for 10-pound bag

NOTE: These space the prices we received. Your results might vary, depending upon the geography location. Also, this prices may readjust depending ~ above the advancement rate.

Tips come know:

The typical bag of ice will come in a 10, 16 or 20-pound bags, and most ice will be made from purified water. Ice cream will nearly always be sold as cubes, yet in part cases, girlfriend may have the ability to find cocktail ice cream cubes, which describe the smaller sized cubes used in beverages.

Some the the largest brands often found at a regional retailer contains Arctic Ice, the Cape Cod ice cream Company, Chesapeake just Ice, Diamond Ice, Penguin Ice and Reddy Ice.

Ice have the right to be purchase at most grocery stores, gas stations, and as mentioned, even fast food restaurant chains such together Sonic, McDonald’s and even Arby’s. This will differ from location to location as some won’t sell bags of ice for sale.

If to buy a bag of ice for consumption, make sure it’s marked with the International Packaged ice cream Association (IPIA) seal. This guarantees the ice has met the IPIA’s strictly standards.

How can I save money?

Consider make your own ice in ~ home. If girlfriend think you space going to it is in purchasing more ice in the future, consider purchasing smaller ice trays at a local dollar store. If your refrigerator has actually an ice cream making option, take into consideration filling up a cooler the night prior to you leave. That way, once you wake up, the ice maker will it is in at complete capacity again for one more refill.

Bags of ice cream will usually be the same price across town. The is finest that you acquisition ice together close as you can to home, particularly if you room bringing it ago for an event.

See more: How Many Tablespoons In 8 Teaspoons To Tablespoons (Tsp To Tbsp) Converter

Advertising Disclosure: This contents may include referral links. Please review our disclosure plan for an ext info.